Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Efektivita zberu triedeného odpaduVytlačiť
 

Efektivita zberu triedeného odpadu

Rebríček miest a obcí podľa ich úspešnosti v triedení odpadu v roku 2018

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK, a.s., ktorá je zmluvným partnerom našej obce, zverejnila rebríček miest a obcí podľa ich úspešnosti v triedení odpadu. Do portfólia tejto spoločnosti patrilo v roku 2018 približne 40 % všetkých miest a obcí na Slovensku.

Rebríček bol zostavený kombináciou hodnotenia dvoch kľúčových parametrov pri zbere a triedení odpadov – efektivita a vyťažiteľnosť. Efektivita udáva, ako účinne je využívaná inštalovaná infraštruktúra v jednotlivých obciach. Konkrétne to znamená, koľko gramov odpadu sa vyzbiera v jednom litri zberných nádob, resp. vo vreciach určených na triedenie pre domácnosti. Druhý z ukazovateľov, ktorý je pre hodnotenie kľúčový, je vyťažiteľnosť. Predstavuje pomer hmotnosti triedeného odpadu na počet obyvateľov v danej obci. Jej hodnota je tak tým vyššia, čím viac kilogramov triedeného odpadu sa na obyvateľa obce ročne vyzbiera.

Priemerná vyťažiteľnosť na Slovensku je približne 33 kilogramov na obyvateľa ročne. Ukazovateľ efektivity najúspešnejších obcí sa pohybuje nad hranicou 100 g/liter, pričom priemerná hodnota obcí je 33 g/liter.

Obec Šarišské Bohdanovce sa v roku 2018 umiestnila na 90. mieste (v kategórií do 5 tisíc obyvateľov) s ukazovateľmi: efektivita 50,52 g/l a vyťažiteľnosť 39,49 kg.

envi-pack_rebricek.jpg

ocenenie_ekotorysa-page-001.jpg

V rámci združenia obcí Ekotorysa, ktoré združuje 30 obcí z okresu Prešov, získala naša obec ocenenie za 2. miesto v triedení odpadov v roku 2018.

Veríme, že sa nám pre trvalo udržateľný život spoločne bude dariť zvyšovať množstvá vytriedeného a recyklovaného odpadu.


 
 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka